سوله سبک

قیمت واقعی هر متر مربع سوله سبک ارزان

فیلم آموزشی زیر شامل مواردی است که حتما یک مشتری درخواست کننده سوله سبک بایستی مطالبی را در مورد سوله بداند در این ویدیو شرح داده شده است که در ادامه می‌توانید مشاهده کنید:

شما در این صفحه با قیمت واقعی سوله سبک و قیمت سوله در دهانه‌های مختلف آشنا می‌شوید و در مورد سوله اطلاعاتی بدست می‌آورید که به راحتی با هر سوله سازی وارد مذاکره و بستن قرارداد شوید. در صورت علاقه‌مندی به دانستن اطلاعات بیشتر مقالات دیگری را هم برایتان آماده کرده‌ایم که می‌توانید آن‌ها را هم مطالعه کنید.

یکی از سوالات متداولی که اغلب کارفرمایان از روه بازاریابی ما می‌پرسند، این است که قیمت هر متر مربع سوله چند است؟ باتوجه به محاسبات پیچیده ای که باید انجام گیرد، جواب این سوال رانمی‌توان به راحتی داد. زیرا هر سوله نسبت به دهانه و ارتفاع قیمت اش فرق می کند و کاربری خاص خود را دارد. حتی رنگ آمیزی سوله متناسب با موقعیت جغرافیایی سوله انجام می گیرد. همچنین ممکن است سوله به لحاظ کاربری نیاز به تحمل بار جرتقیل داشته باشد.

بنابراین نمی‌توان قیمت دقیق را اعلام کرد و حداقل بصورت تقریبی محسابه می شود و وزن برحسب مترمربع سوله در بیاید و بعدا برحسب همان وزن قیمت کیلویی دستمزد و مصالح مشخص شود و پیش فاکتور به کارفرما ارائه شود.

چونکه قیمت هر متر مربع سوله ارتباط مستقیمی با وزن در هر متر مربع سوله دارد و البته با داده هایی که کارفرما در اختیار ما قرار می دهد و همچنین ارتباط کاملا مستقیم با دهانه سوله داد. در واقع، هرچه قدر دهانه سوله بزرگ‌تر باشد، سوله فشار باد و برف بیشتری را باید تحمل کند پس وزن آن نسبت به متر مربع کف زیر بنا بیشتر خواهد شد و قیمت هر متر مربع سوله نیز افزایش خواهد یافت. لازم به یادآوری است که اگر ما یک دهانه مشخص را در نظر بگیریم سوله سبک نسبت به سوله صنعتی یا همان اصطلاحا سوله سنگین تفاوت وزنی قابل ملاحضه‌ای دارد.

قیمت سوله

سوله باید دارای شناسنامه یا همان دفترچه محاسبتات صحیح باشد که سازمان نظام مهندسی آن را تایید نماید تا سوله استاندارد باشد و در آینده اکر هم بار برف و فشار بادی و بار زلزله‌ای هم متوجه سوله شود، سوله نشست کند و اگر هم دفترچه محاسبات سازه‌ای به سوله داده نشود می توان با هر وزنی سوله را درست کرد ولی دیگر در آینده مسئولیت ریزش سوله با سوله ساز نخواهد بود. بدلیل اینکه سوله دفترچه محاسبات سازه‌ای ندارد و مسئولیت آن با خود کارفرما خواهد بود و سوله ساز به خاطر اینکه سوله مورد نظر را بسازد و سود کند کاری به دفترچه محاسبات ندارد و به خاطر اینکه سوله را بگیرد حتما وزن کمتری اعمال می کند که این صحیح نیست و در آینده حتما دچار مشکل خواهید شد.

نکات مهم در مورد قیمت سوله سبک

۱- قیمت‌های درج شده در جدول زیر شامل: طراحی اسکلت سوله و فونداسیون، خرید مصالح مصرفی، دستمزد ساخت و دستمزد رنگ کاری و اتصالات سوله شامل (پیچ و مهره استاندارد) و نصب سوله در محل پروٓه می‌باشد.

۲- در جدول زیر هزینه های سوله بصورت کامل محاسبه شده است و شامل: صفحه ستون و فریم های ستون و سقف و تیرهای قسمت عرضی یا همان وال پست و بادبندهای دیواری و سقفی و تیرریزی سقف می‌باشد.

۳- در اجرای این نوع سوله از جنس متریال ST37 استفاده می شود، چه ورق باشد و چه پروفیل باشد ولی ضخامت آنها بستگی به محاسبات سازه‌ای دارد و همچنین بُعد جوشی دارد که توسط دستگاه جوشکاری گاز محافظ CO2 انجام می‌گیرد.

۴- قیمت‌های جدول زیر براساس ارتفاع استاندارد سوله یعنی ۶ متر محاسبه شده است. باتوجه به اینکه قیمت آهن آلات و دستمزد اجرایی به قیمت روز محاسبه شده و مبنای محاسبات جدول زیر با عنوان قیمت سوله سبک در سال ۱۳۹۹ لحاظ شده است، با در نظر گرفتن متریال استاندارد قیمت آن بروز در نظر گرفته شده است؛ و این نکته لازم است که جهت استعلام قیمت واقعی حتما با ین شرکت تماس بگیرید.

جدول (۴)

لازم به ذکر است در صورتی که درخواست کننده سوله ای را با تحمل بار جرثقیل از ما درخواست کند، حتما بایستی محاسبه شود زیرا بارجرثقیل در موقعیت های متفاوت عکس العمل های متفاوتی بر روی سازه دارد و وزن سازه نیز متفاو.ت خواهد بود و در نتیجه قیمت سوله سبک برحسب متر مربع متفاوت خواهد شد.

سوله سبک با دو دهانه

استعلام قیمت سوله سبک

نکات مهمی در قیمت سوله برحسب مترمربع تاثیر گذارند:

۱- در اولین کلام اینکه در کشور ما ایران بخاطر برخی مسائل هیچ وقت قیمت مصالح ایستا و ثابت نیست و روز به روز قیمت سوله فرق می‌کند و این هم بخاطر بی ثباتی بازار آهن می‌باشد نه دستمزد و غیره.

۲- افراد سودجو و دلال: با نهایت تاسف در این بازار افرادی هستند که به اسم سوله ساز و تبلیغ های آنچنانی به کارفرما قیمت کم‌تری از واقعیت می‌گویند تا مشتری را پای قرارداد بکشانند و در هنگام عقد قرارداد از این فرصت که قیمت آهن ثابت نیست سوء استفاده می‌کنند و قرارداد بالایی را می‌بندند چون خودشان دلال هستند و کار نمی‌کنند و سود دلالی بر می‌دارند به این کار تن می‌دهند.

در مورد نوشتن قرارداد شما مشتری عزیز بایستی به نکاتی توجه داشته باشید که شامل:

  • وزن و قیمت سوله‌ای را که به شما می‌گویند شامل کلیه آیتم‌های سوله باشد زیرا ممکن است بعد از عقد قرارداد و اجرای سوله، اجزایی ناقص مانده باشد و بعدا به شما پیشنهاد بشود و شما هم مجبور باشید تا قطعات ناقص را دوباره قرارداد کنید که این کار درستی نیست.
  • سازه حتما باستی دارای دفترچه محاسبات بدون تقلب باشد. یعنی به تایید سازمان نظام مندسی رسیده باشد و اجرای سوله عین همان اجزای سوله درست شده و اجرا شود.
  • بدلیل اینکه ممکن است در هنگام عقد قرارداد فرد دلال یا سوله ساز به شما وزنی را اعلام کند و قرارداد را طوری تنظیم نماید که اگر سوله شما حتی ۱۰ کیلوگرم هم برحسب متر مربع اضافه وزن داشته باشد شما نتوانید اعتراض کنید. پس حتما تلرانس وزنی آن هم به جهت اینکه سازه در هنگام عقد قرارداد محاسبه نرم افزاری نشده است بگذارید تا بعدا دچار مشکل نشوید. وزن سازه طراحی شده توسط نرم افزار را ملاک عمل برای تسویه قرار دهید و بندهایی را از بابت تلرانس وزنی به آن اضافه کنید.